Aktivity

Ideálne chvíle oddychu vyzerajú pre každého ináč. Niekomu stačí sadnúť na pár hodín k internetu a surfovanie po ňom mu dodá psychických síl na ďalšie ťažké pracovné dni. Asi toto Vás priviedlo až sem.

Patríte ale k tým, ktorým len toto nestačí? Naše blízke okolie má čo ponúknuť snáď každému. Výborná lokalita na styku troch národných parkov doslova láka na pešiu turistiku všetkých náročností romantickými dolinami, roklinami s nádhernými vodopádmi, či vysokými hrebeňmi okolitých hôr s nezabudnuteľnými výhľadmi. I milovníci cykloturistiky si prídu na svoje otestovaním svojich schopností na najvyššie položené miesto, kam sa dá na Slovensku dostať – bájnej Kráľovej Holi, či prekvapujúco rozľahlými trávnatými plochami Horehronského Podolia a hlbokými vzácne zalesnenými dolinami Muránskej Planiny a Slovenského Raja. Na štarte Vašej trasy v sedle bicykla ste už 30 metrov od pre Vášho dvojkolesového tátoša určenej miestnosti, ktorá zase v zime ponúka priestor pre zjazdové, či bežkárske lyže. Posledné roky chudobné na sneh sa snažia oklamať v blízkych strediskách Telgárt, Vernár a Polomka, či vzdialenejšom Chopku - Juh zasnežovaním umožňujúcom zjazdové lyžovanie od decembra až do mája a naša poloha radiaca Šumiac, čo sa týka nadmorskej výšky do absolútnej špičky umožňuje vyraziť na bežecké lyžovanie, sánkovanie, či skialpinizmus priamo z nášho dvora.

Máte radi športy s väčšou dávkou adrenalínu? Vám ponúkneme splav Hrona, Hornádu, Hnilca a Čierneho Váhu, za ktorými najmä na jar nemusíte vôbec ďaleko, ale i v lete Vás odvezieme až na štart a dovezieme z cieľa. Za kanoistikou, člnkovaním, či raftingom sa ďaleko vyberať nemusíte a ponúknuť je čo začiatočníkom i zdatnejším v týchto športoch. Tak je tomu i pre skalolezení na len 8 km vzdialenej Tesnej Skale s vyše 100 pripravenými cestami všetkých náročností. Kráľova Hoľa zase patrí k vyhľadávaným lokalitám vyznávačom paraglidingu – znalci vedia o čom hovorím...

Ak je adrenalínu už veľa, oddýchnite si od neho pri zbere húb a lesných plodov, celoročnom kúpaní v neďalekých bazénoch a saunovaní na Prednej Hore a Závadke nad Hronom, či pri jazdectve v sedle koňa odkiaľ je svet vraj najkrajší.

Aj fanúšikovia folklóru si na Šumiaci prídu na svoje. Počas roka je v obci i na Heľpe viacero zaujímavých akcií a milovníci histórie radi vzhliadnu takmer 200 pôvodných drevených domov, zrúcaninu Muránskeho hradu, či trošku vzdialenejšie Krásnu Hôrku, Betliar, Spišský Hrad a Levoču. I múzeum zvoncov priamo na Šumiaci a lesnícke múzeum v Čiernom Balogu stoja za návštevu. A hádam najväčšie možnosti majú u nás jaskyniari. Územie je jaskyňami doslova prevŕtané a také pojmy ako Dobšinská ľadová jaskyňa, Ochtinská aragonitová, Bystrianska, či dobrodružnejšie sprístupnená Jaskyňa mŕtvych netopierov sú známe snáď každému. Na navštívenie neďalekého salaša, ovčína, predvádzanie šikovnosti miestneho kováča, či opekanie kozľaťa či jahňaťa Vám určite prvá návšteva nášho zariadenia nepostačí, a tak sa určite k nám v blízkej budúcnosti znova a znova vrátite.

Je výpis aktivít príliš unavujúci? Tak si iba sadnite na gang a počítajte, koľko áut za deň budete v zriedka zažiteľnom tichu tu – pánu Bohu za chrbtom počuť.

Prečo teda prísť práve k nám?
Netvrdíme, že sme najlepší. Ale snažíme sa byť k tomu čo najbližšie...

 

Partneri našej stránky a Drevenice na Šumiaci

PÔŽIČKY.SK
Všetci partneri